Profil
Sorin Grindeanu: Activitatea publica si profesionala

 
Mai multe...

 

M-am născut în Banatul de munte, la Caransebeş, loc unde mi-am petrecut copilăria, unde am făcut şcoala generală şi liceul. În 1992, am lăsat în urmă oraşul natal şi am venit la Timişoara ca tânăr student al Facultăţii de Matematică – Secţia Informatică. Iar Timişoara avea să-mi schimbe viaţa.

 

Acest oraş m-a cucerit din prima secundă, iar de-alungul anilor mi-a oferit aproape totul. Timişoarei îi sunt dator. După absolvirea facultăţii, am decis să rămân în mediul universitar fiind preparator în cadrul facultăţii pe care tocmai o terminasem. Lucrurile aveau, însă, să ia o cu totul altă turnură.

 

Primul pas în tumultoasa viaţă politică l-am făcut în 1996, în prima zi după ce Ion Iliescu a pierdut alegerile în faţa lui Emil Constantinescu. Nici nu bănuiam la acea vreme ce înseamnă să faci politică, să te zbaţi, să lupţi, să susţii proiecte şi idei. Am avut, însă, de la cine să învăţ. Mă uit acum la tinerii partidului din care fac parte şi îmi amintesc cu mult drag de anii în care făceam şi eu parte din Organizaţia de Tineret. Ambiţii mari şi multe vise puse laolaltă ne uneau şi ne-au făcut pe mulţi dintre noi oamenii de astăzi. După şase ani, am făcut pasul de la TSD la PSD, iar în 2003 am fost ales preşedinte executiv al PSD Timiş. Din 2008 sunt şi preşedinte al Organizaţiei Municipale a Partidului Social Democrat.

 

În urmă cu opt ani, un apropiat mă sfătuia să încerc ceva ceea ce la vremea respectivă mi se părea foarte greu: să ajung consilier local. Şi n-a fost deloc uşor, dar aşa am luat contact cu administraţia locală. Am avut un prim mandat în Consiliul Local al Municipiului Timişoara în care am învăţat multe lucruri despre ce înseamnă administrarea unui oraş. Dar mai ales despre necesităţile lui şi, în special, ale locuitorilor. La finalul mandatului de consilier, colegii din PSD m-au propus pentru postul de viceprimar al Timişoarei în legislatura 2008-2012.

 

O nouă provocare, de această dată cu responsabilităţi mult mai mari. Am curajul să spun, însă, că mi-am îndeplinit obiectivele. Drept urmare, în vara acestui an am obţinut un nou mandat de viceprimar. Acum, însă, este momentul să spun „Mulţumesc Timişoara”, „Mulţumesc timişorenilor” şi să încerc să readuc oraşul nostru pe harta priorităţilor naţionale.

Sorin GRINDEANU

 

 

 
 
DATE PERSONALE:
  • Data naşterii: 5 decembrie 1973
  • Locul naşterii : Caransebeş
  • Naţionalitate: român
  • Starea civilă: căsătorit
 
STUDII:
  • generale: Liceul Pedagogic, Caransebeş, 1980-1988
  • medii: Liceul Traian Doda, Caransebeş, 1988-1992
  • superioare: Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Matematică - Secţia Informatică - 1992-1997 
 
SPECIALIZĂRI:
  • 1997-1998 - studii aprofundate, specializarea Baze de date, Timişoara, Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Matematică - Secţia Informatică;
  • 1999 - bursa Tempus pe o perioadă de 3 luni la Universitatea din Bologna – Italia în domeniul Statistică socială;
  • 2001 - specializări în domeniul: Educaţia adulţilor la Institut fur Erwchsenenbildung din Frankfurt – Germania, Universidade de Aveiro, Portugalia, Metropolitan Leeds University, Marea Britanie
 
APARTENENŢA POLITICĂ:
  • noiembrie 1996 – membru PDSR;
  • octombrie 1998 – vicepreşedinte OT – PDSR Timiş;
  • decembrie 2001 – vicepreşedinte TSD Timiş;
  • octombrie 2002 – membru în Biroul Executiv Judeţean al PSD Timiş;
  • noiembrie 2002 – membru în Consiliul Naţional al TSD;
  • decembrie 2003 – preşedinte executiv al Organizaţiei Judeţene a PSD Timiş;
  • aprilie 2005 – prezent – primvicepreşedinte al Organizaţiei Judeţene a PSD Timiş
  • preşedinte PSD  Timişoara
 
ACTIVITATE PROFESIONALĂ:
  • noiembrie 2001 – decembrie 2003 : director la Direcţia pentru Sport a Judeţului Timiş;
  • octombrie 1998 – octombrie 2000 : preparator la Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Sociologie şi Psihologie;
  • octombrie 2000 – decembrie 2001 : asistent universitar la Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Sociologie şi Psihologie;
  • ianuarie 2002 – ianuarie 2004 : director Direcţia pentruTineret şi Sport a Judeţului Timiş;
  • ianuarie 2005 – martie 2008 : director general adjunct DELPACK INVEST SRL;
  • martie 2008 – iunie 2008 : director SC AHM SMARTEL SRL
  • iunie 2008 - prezent: Viceprimar al Municipiului Timişoara
 
ALTE ACTIVITĂŢI:
  • martie – iunie 2003 : participant la Şcoala Politică a Tinerilor Social Democraţi, organizată de Fundaţia Friedrich Ebert Timişoara;
  • februarie 2003 : participant la a V-a Conferinţă a Consiliilor de Tineret din Grecia-Salonic, 2003;
  • martie 1998 – august 1999 : preşedinte al Asociaţiei Social – Culturale Timisiensis XXI, Timişoara;
  • membru fondator al Forului Democrat Român Timiş;
  • Didactica internaţională – ediţia a XII – Internetul – modalitate de comunicare în cadrul programelor şi proiectelor europene
  • Membru Agenţia regională pentru stimularea şi integrarea tinerilor (ARSIT)
 
CĂRŢI ŞI PUBLICAŢII:
  • Introducere în informatica socială, Editura Universitatea de Vest 2000
  • Tehnoredactare computerizată, Editura Universitatea de Vest 2002
  • Integrala Lebesgue-Radon în raport cu o măsură complexă, Editura Ionescu 2002